projekt graficzny, logo, plik wektorowy, logo w krzywych

Logo w wersji wektorowej?! Jaki to rodzaj pliku?

Każdy kto kiedykolwiek chciał wykonać np. przestrzenne logo w recepcji usłyszał prośbę od wykonawcy:

„Proszę o przesłanie logo w wersji wektorowej/ w krzywych/ w pliku edytowalnym”.

Dla grafików i producentów oznakowania jest to jasny przekaz i oczekują, że każda osoba prześle im logo w oczekiwanym pliku. Nic bardziej mylnego – na co dzień spotykamy się z tym, że niekoniecznie to co dla nas jest oczywiste, jest też oczywiste dla innych.

Czym w takim razie jest logo w wersji wektorowej?
Najprościej mówiąc jest to logo które można edytować w programie graficznym. Wykonawca posiadając taki plik może między innymi bez utraty jakości zmieniać jego wymiary, kolory, edytować układ napisu w stosunku do sygnetu. Plik z takim logo może mieć rozszerzenie: *cdr, *eps lub *ai. Osoba nieposiadająca odpowiedniego programu graficznego nie będzie mogła go otworzyć. Projekt może również zostać wyeksportowany do pliku *pdf i wtedy każdy może go otworzyć ale dopiero po otwarciu w programie graficznym można go edytować.
Większe firmy posiadają logo w pliku wektorowym w kolorystyce CMYK, w wersji monochromatycznej i anochormatycznej, achromatycznej, jak również całą księgę znaków w której są zapisane wszystkie możliwości użycia znaku i wytyczne dotyczące pola ochronnego, możliwości stosowania na różnych tłach i w różnych układach. Z mniejszymi firmami bywa różnie – zdarza się, że logo było projektowane kilka lat temu i ponieważ zostało zapisane w jednym z wyżej wymienionych rozszerzeń, których właściciel nie mógł otworzyć, poprstu je skasował. Zazwyczaj w codziennym użytkowaniu wystarcza plik *jpg jednak do produkcji przestrzennego logo jest on niewystarczający.
W przypadku braku logo w pliku wektorowym wykonawca będzie musiał je odtworzyć, co może zwiększyć koszy realizacji.

Dlaczego logo w pliku wektrowym jest niezbędne?
Wydruk można wykonać z dobrej jakości pliku *jpg. Jeżeli chcemy zamówić logo wycięte z folii czy w wersji przestrzennej to zarówno ploter tnący, frezarka CNC jak i laser wymagają przesłania do obróbki pliku w wersji wektorowej – bez tego żaden wykonawca nie będzie mógł na tych maszynach wyprodukować logo.
Warto zatem trzymać pliki, których nie możecie otworzyć - na pewno wcześniej czy później zostaniecie o nie poproszeni.

Author image

About Agnieszka Urbanowicz

Oznakowanie biur i budynków jest nie tylko moją pracą ale i wielką pasją. Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z tym tematem. Kontakt: urbanowicz@oznakujbiuro.pl
  • Warszawa