Wnętrze naszego biura nie wyznacznikiem jakości usług jakie świadczy firma, jednak należy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i jeżeli zamierzamy zapraszać kogokolwiek do naszej firmy, to jej wizerunek jest naszą wizytówką.
Wiele osób lekceważy wagę tej informacji, licząc na to, że poprzez zaangażowanie i podejście do klienta uda im się do niego dotrzeć, jednak to jest tylko połowa sukcesu, która bez właściwego fundamentu, jakim jest dobry, profesjonalny wygląd wnętrza biura, może zostać niezauważony.

Na czym więc powinno się skupić?

Recepcja, wejście, hol. To miejsce pierwszego kontaktu z naszą firmą. Tu powinno znajdować się logo, logotyp, bądź przynajmniej interesująca grafika nawiązująca swoim stylem i treścią do usług oferowanych przez nas. Dlaczego jest to tak ważne? Miejsce pierwszego kontaktu jest też miejscem ostatniego kontaktu, mianowicie jest ostatnią rzeczą, jaką widzi klient wychodząc. Zgodnie z prawem pierwszeństwa i świeżości, zaczerpniętym z psychologii:

To, co widzimy na początku nastraja nas na najbliższy czas, zaś to, co widzimy na końcu pozostaje w naszej długotrwałej pamięci.

W skrócie – klient zapamięta mocniej koniec spotkania i wyjście z firmy, a to, co zobaczy przy wejściu będzie miało ogromny wpływ na jego dalsze nastawienie do współpracy podczas spotkania.

Post-9c

Post-9g

Na co powinno się zwrócić uwagę?

Przede wszystkim nie należy bombardować klienta zbyt wieloma komunikatami wizualnymi. Stanowczo lepiej będzie wyglądało kilka kontrastujących z otoczeniem elementów, niż mnogość napisów, haseł, grafik i wszystkiego, co zamiast przyciągać uwagę, będzie ją rozpraszać.
Kolejną ważną kwestią jest dobór technologii wykonania. Szlachetne materiały jak mosiądz, szczotkowana stal, nadadzą powagi wnętrzu. Grafiki naścienne (fototapety, plakaty, zdjęcia) dodadzą surowym ścianom ciepła i sprawią, że wydadzą się bardziej przyjazne.

Kolory, to kolejna bardzo ważna kwestia. Ciemne barwy, odcienie granatu, szarości, kojarzą się z zaufaniem i stabilnością, dobrze jest wiedzieć jak właściwie wykorzystać ich wpływ na odbiorcę. Kolory ostre, wysoko kontrastujące powodują pobudzenie i będą doskonałe dla, chociażby, agencji kreatywnych, gdzie poszukuje się nieszablonowości i oryginalności. Pamiętajmy też o pracownikach. Spędzają większość dnia w przestrzeni, którą my im zaprojektujemy. Nie powinna ona być dla nich męcząca, gdyż wpłynie to negatywnie na jakość ich pracy.

Post-9a

Umiejscowienie. Miejsce najczęściej i najdłużej oglądane powinno zawierać najbardziej kojarzące się z naszą firmą i usługami elementy. Pozwoli to zapaść im mocniej w pamięć. Częstym błędem jest umieszczanie różnych oznakowani przy innych obiektach, nie pozostawiając wokół nich tzw. ‘światła’, czyli czystej, pustej przestrzeni otaczającej dany element, tworzącej naturalny kontrast i uwydatniającej krawędzie i formę graficzną.

Post-9b

Podsumowując, skuteczniej zadziała kilka wyrazistych elementów, niż wiele nachodzących na siebie. Sposób wykonania, dobór materiałów także powinien nawiązywać do usług lub wizerunku firmy. Kolorystyka ma kluczową rolę we wprowadzeniu zarówno pracowników jak i odwiedzających biuro klientów w odpowiedni nastrój, zwiększając efektywność pracy i skupienie na tym, co dla nas kluczowe. Końcowo, właściwe umieszczenie wszystkich elementów identyfikacji wizualnej, treści marketingowych, reklamowych wpłynie znacząco na to czy zostaną dostrzeżone i zapamiętane, co w dalszym procesie współpracy może okazać się dla nas kluczowe. Pamiętając o tym wszystkim, na pewno przyczynimy się do sukcesu firmy i właściwego wrażenia wywołanego na klientach, współpracownikach i ostatecznie pracownikach.

Author image

About Agnieszka Urbanowicz

Oznakowanie biur i budynków jest nie tylko moją pracą ale i wielką pasją. Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z tym tematem. Kontakt: urbanowicz@oznakujbiuro.pl
  • Warszawa