oznakowanie kierunkowe, oznakowanie w garażu, plan garażu

Oznaczenia kierunkowe w garażu.

Jak prawidłowo zaprojektować oznakowanie w trudnych warunkach?

Garaż podziemny to miejsce wyjątkowo wymagające jeśli spojrzeć na dostępną przestrzeń i ograniczenia zarówno przeciwpożarowe, jak i czysto techniczne. Girlandy kabli, kanałów wentylacyjnych, zraszaczy przeciwpożarowych, brak dobrego oświetlenia - to tylko podstawowe problemy z którymi zazwyczaj przyjdzie nam się zmierzyć przy planowaniu oznakowania przestrzeni przeznaczonej do parkowania.

Jak właściwie zabrać się do takiej pracy?

Po pierwsze i najważniejsze, musimy dobrze zapoznać się z dokumentacją techniczną i najlepiej - skonsultować się z osobą odpowiedzialną za system oddymiania, odsysania spalin, instalacje zraszające. Dopiero znając ograniczenia jakie na nas te systemy nakładają powinniśmy przechodzić dalej - sprawdzić w których miejscach zachodzi potrzeba oznaczenia kierunku ruchu, ograniczenia ruchu, nakazów skrętu, zakazów wjazdu, informacji o wjazdach i wyjazdach na inne poziomy parkingu. Te kwestie mogą wydać się oczywiste, gdy zna się swój garaż, jednak nowy gość, w pośpiechu szukając właściwego miejsca lub wjazdu może spowodować wiele szkód nie tylko w sferze elementów stałych parkingu, ale co gorsza - na samochodach zaparkowanych w czasie pracy ich właścicieli.

Na czym się więc skupić projektując takie oznaczenia?

Najprostsza forma jest najbardziej czytelna, a im mniej rozbudowany jest przekaz, tym lepiej. Wyraźne czcionki i wysokie kontrasty pomiędzy tablicą, a napisami zaoszczędzą dużo czasu i energii podczas szukania właściwej strefy.

Post-5a

Post-5e

Druga sprawa to plany. Każda klatka schodowa, szlak komunikacyjny - powinny być oznaczone planem, dzięki któremu od razu po wejściu można się szybko zorientować w którym miejscu się znajduje i dokąd się udać, by dotrzeć do swojego samochodu. Plan także nie powinien być przesadnie skomplikowany. Walory estetyczne powinny tu ustępować funkcjonalności i ponownie - czytelności. Oznaczenie "tu jesteś" jak i ewentualna "ścieżka" do wyjazdu z podziemi nie są wcale złym pomysłem. Jeśli natężenie światła jest niskie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie folii odblaskowej, ale tylko na kluczowych elementach graficznych, by uniknąć efektu "choinki".

Post-5d

Dobrze też jest oznaczyć strefy parkingu tak by odpowiadały strefom biura, poprzez rozróżnienie kolorystyczne na filarach, ścianach, powtarzający się, prosty napis "strefa 1", "strefa A" itd. W przypadku niewystarczającej wysokości dla umieszczenia tabliczek pod sufitem, wybieramy ściany, filary lub decydujemy się na oznakowanie poziome - naziemne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli połączymy je z oznaczeniem "szlaków", ostrzeżeniami o szlakach komunikacyjnych, bliskim wejściu na klatkę schodową lub szyb windowy. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego poprzez znaki pionowe, czy to przyczepione do ściany czy do sufitu poprawia orientację i ułatwi nie zgubienie się w plątaninie korytarzy.

Post-5f

Post-5C

Author image

About Agnieszka Urbanowicz

Oznakowanie biur i budynków jest nie tylko moją pracą ale i wielką pasją. Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z tym tematem. Kontakt: urbanowicz@oznakujbiuro.pl
  • Warszawa